Sinyal Verme

Sinyal vermek, taşıtın döneceği yönün sinyal lambası aracıyla diğer araçlara bildirilmesidir.

Sağ şeride geçme: Sağ şeride geçmeden önce sağa sinyal verilir. İç ve sağ aynadan yol kontrol edilir, sağ şerit boşsa geçilir.

Sol şeride geçme: Sol şeride geçmeden önce sola sinyal verilir. İç ve sol aynadan yol kontrol edilir, sol şerit boşsa geçilir.

Sağa dönüşte sinyal verme: Sağa dönmek için şehir içinde en az 30 metre şehir dışı 150 metre kala sağa sinyal verilerek en sağ şeride geçilir. Sağa sağ şeritten dönüş yapılır. Dönüş tamamlanana kadar sinyal açık kalmalıdır.

Sola dönüşte sinyal verme: Sola dönmek için şehir içinde en az 30 metre şehir dışı 150 metre kala sola sinyal verilerek en sol şeride geçilir. Sola sol şeritten dönüş yapılır. Dönüş tamamlanana kadar sinyal açık kalmalıdır.

Duruş sinyali: Trafikte seyir halindeyken duraklamanız veya park etmeniz gerektiğinde sağ şeritte dahi olsanız duruş (sağ) sinyali vermeli ve yolun iyice sağına yaklaşarak durmalısınız.

Kalkış sinyali: Aracınız yolun sağında park halinde veya duraklama durumundaysa kalkış yapmak için sola (kalkış) sinyali verilir. Sinyal verildikten sonra iç ve sol aynadan yol kontrol edilir. Yol boşsa çıkış yapılır.