Vites Artırma

Vites
Vites

Vites Artırma:

Vites aracın hızı ile doğru oranda artırılır. Vitesi artırmak için önce aracın hızı ardından vites artırılır.

Vites Nasıl Artırılır:

Araç bir üst vitesi istediğinde gaz kesilir. Tam debriyaj yapılarak bir üst vitese geçilir. Debriyaj yavaşça ve tamamen bırakıldıktan sonra ihtiyaca göre gaz veya fren kullanılır yada bir süre hiçbir pedal kullanmadan da devam edilebilir.

Vites artırılırken frene basılır mı?

Eğimli bir yolda ilerlerken aracınızın hızı arttığında vitesi büyütmeniz gerekecektir. Ancak vitesi büyütürken daha fazla hızlanmamanız gerektiğini düşünelim. Buna göre; gaz kesilir, yol eğimli olduğundan debriyajla daha fazla hızlanmamak için fren destekli tam debriyaj yapılır ve vites artırılır. Debriyaj yavaşça ve tamamen bırakılır. Sonrasında ihtiyaca göre uygun pedalla veya pedalsız devam edilir.

Dik yokuş çıkarken vites büyütülmez. Yokuşa girmeden önce araç uygun vitese takılır ve vitese uygun üst gazla yokuş tamamlanır.

Acemilikte hafif yokuşlarda da vites büyütmenizi önermem. Ancak illa vites büyütecekseniz hızınızı bulunduğunuz vitesin üstüne çıkardıktan sonra artırabilirsiniz. Şöyle ki; düz yolda 2. viteste gittiğinizi varsayalım. Hızınız 40’a ulaştığında 3. vitese takarsınız. Fakat hafif rampa çıkarken hızınızı 50 civarına çıkarıp 3. vitese takmalısınız.

Acemilikte aşağıdaki değerlere uyulması kolaylık sağlar.
1. vites / 00 – 20 km
2. vites / 20 – 40 km
3. vites / 40 – 60 km

Bu bilgiler öğrenme esnasında kolaylık sağlamak içindir. Daha sonraki süreçte aracın sesi veya tepkisine göre hareket etmeyi öğreneceksiniz.