Debriyaj Pedalı

Debriyaj nerede, nasıl kullanılır
Debriyaj

 

Debriyaj Pedalı:

Araçta bulunan pedalların en solundaki pedal debriyaj pedalıdır. Sol ayakla kullanılır.

Debriyaj nasıl kullanılır:

Debriyaja basmak için sol bacak dizden kırılarak sol ayak havaya kaldırılır ve debriyaja tepeden sonuna kadar tek hamlede basılır ki buna tam debriyaj deriz. Debriyaja basıldığında ayak topuğu yere değdirilmemeli, debriyaj bırakılırken yine sol bacak dizden kırılarak ayak debriyajdan yavaşça çekilmelidir.

Tam Debriyaj:

Aracı çalıştırırken, vites değiştirirken ve aracı durdururken tam debriyaj yapılır. Tam debriyaj ihtiyaca göre tek başına kullanılabildiği gibi frenle beraber de kullanılır.

Yarım Debriyaj:

Aracı hareket ettirirken yarım debriyaj yapılır. Yarım debriyaj  için önce tam debriyaj yapıp ardından debriyaj kavrama noktasına kadar gevşetilir ki buna yarım debriyaj deriz. Yarım debriyaj ihtiyaca göre tek başına kullanılabildiği gibi gazla beraber de kullanabilir.

Özetle:

Aracı çalıştırırken tam debriyaj, aracı hareket ettirirken yarım debriyaj, vites değiştirirken tam debriyaj, aracı durdururken tam debriyaj kullanırız.

Önemli: Yarım debriyajla hareket halindeyken yavaşlama gereksinimi duyulduğunda önce tam debriyaj yapılır yeterli olmazsa frenle desteklenir.